Wiele osób pyta mnie jak osiągnąć sukces na giełdzie? Co jest najważniejsze? Od czego zacząć? W co inwestować? Ile można zarobić? Te wszystkie pytania są jak najbardziej na miejscu. Nie odpowiem na nie wszystkie od razu. To co dziś zrobię to opiszę krótko 5 podstawowych prawd o giełdzie, które musisz zrozumieć. Jest to absolutnie niezbędne.

Od czegoś trzeba zacząć. Moim zdaniem należy zacząć od dogłębnego zrozumienia kilku spraw na tyle oczywistych, że bardzo często zapominanych. Niektóre z nich są nawet pomijane w literaturze traktującej o grze na giełdzie.

Osobiście głęboko wierzę, że ich zrozumienie, a przede wszystkim zaakceptowanie pozwoli przejść przez proces nauki inwestowania na giełdzie oraz pierwsze transakcje w łatwiejszy sposób.

1.Jedna strona zarabia to druga traci

Jakby nie patrzyć na inwestowanie na giełdzie to zawsze jest ktoś kto stoi po drugiej stronie Waszych transakcji. Upraszczająć, jeżeli Wy zarabiacie, to po drugiej stronie ktoś traci i na odwrót. Na rynkach finansowych mierzysz się z innymi realnymi ludźmi. Często bywa tak, że po drugiej stronie transakcji stoją ogromne inwestycje finansowe często posiadające nad Wami przewagę w postaci lepszego i szybszego dostępu do informacji. Zdarzyć się również może tak, że po drugiej stronie stoi bezlitosny system komputerowy. Czy stoisz przez to na straconej pozycji? Nie. Każdy może wygrać tą grę w długim terminie. Na pewno nie możesz wygrywać za każdym razem i będziesz również tracił. Tracą również systemy komputerowe. Chodzi o to, żeby zarabiać w długim terminie

2.Prowizje mają ogromne znaczenie

To często zapominana rzecz. Prowizje w grze na giełdzie mają ogromny wpływ na Twój ostateczny wynik inwestycyjny. Spójrz chociażby na opis jednej z moich transakcji w wirtualnym portfelu: „Szorcę SP500” oraz „Zamykam Krótką na SP500”. Zamknąłem tą pozycję z bardzo małym zyskiem. Ile zysku zjadły prowizje. Jak dużo musiał się indeks ruszyć zanim zaczęłem zarabiać. Czy robisz sobie takie analizy? Czy w momencie otwierania pozycji wiesz ile musi ruszyć się cena danego waloru zanim zaczniesz zarabiać?

3.Biura maklerskie zarabiają na emisji akcji

Tak dokładnie jest. Ta trzecia strona transakcji, która umożliwia nam dostęp do rynku zarabia najwięcej na emisjach akcji. Zrobią wszystko, żeby przedstawiać wprowadzane przez siebie spółki na giełdę w jak najlepszym świetle.

4.Nie będziesz wygrywać za każdym razem

Jak już wspomniałem wyżej nie nastawiaj się, że będziesz zarabiał w każdej transakcji. Straty są częścią tej gry. Tracą wszyscy nawet systemy HFT. Po prostu musisz skupić się na tym jak nie tracić w dugim terminie.

5.Na giełdach całego świata istnieje ogromny konflikt interesów

Biura maklerskie oraz duże banki inwestycyjne wciąż wydają nowe rekomendacje. Publikują analizy. Dlaczego to robią? Chcą, żebyś handlował jak najwięcej. Za każdą wykonaną przez Ciebie transakcję pobiorą prowizję. Istnieje również teoria, że duże banki inwestycyjne poprzez swoje rekomendacje dostarczają płynności na rynku dla swoich klientów. Mam tu na myśli sytuację kiedy np jakiś duży fundusz czy inwestor kupił pokaźny pakiet akcji jakiejś firmy i planuje sprzedaź pozycji. Ze względu na rozmiar nie może tego zrobić tak po prostu, ponieważ wywołałby falę wyprzedaży i zmniejszył swój zysk. Zwraca się wtedy do instytuacji finansowej o wydanie rekomendacji kupna i wielu drobnych inwestorów kupuje akcje z nadzieją osiągnięcia zysku. To co naprawdę dzieje się w tle to to, że duży inwestor sprzedaje swoją pozycję i inkasuje większy zysk.

Jeżeli miałbyś zrobić tylko jedną rzecz w swoim rozwoju jako gracz giełdowy w tym roku to dokładnie przemyśl powyższe 5 puntków. Ich dogłębne zrozumienie jest niezbędne do odnoszenia sukcesów w grze na giełdzie.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami