Otrzymałem ostatnio od jednego z czytelników pytanie o moje typy spółek dywidendowych z indeksu FTSE100. Autor pytania posiada już portfel dywidendowy na polskiej giełdzie, ale przymierza się do skonstruowania podobnego na giełdzie londyńskiej pytał się więc o moje zdanie na ten temat.

Musicie wiedzieć, że spółki na giełdzie w Londynie mają zwyczaj wypłacać dywidendę 2 razy do roku. W przypadku takiego portfela z giełdy w wielkiej Brytanii otrzymujemy wypłatę co pół roku. Raz w okolicach maja i drugi raz w okolicach września.

Typy, które mu podałem były następujące:

  • Imperial Tobacco
  • GlaxoSmithKline
  • BP
  • Vodafone

Poniżej zamieszczam tabelę która pochodzi ze strony TopYields i pokazuje najbardziej atrakcyjne spółki z indeksu FTSE100 posegregowane pod względem stopy dywidendy. Jak na pewno zauważyliście mój wybór nie padł na te z największą stopą dywidendy.

Spółki Dywidendowe z FTSE100

Jak więc dokonałem wyboru spółek dywidendowych z FTSE100

Dokonując wyboru kierowałem się również tym czy obecna dywidenda ma być szansę utrzymana, nawet jeżeli popsuje się sytuacja gospodarcza na świecie. Kierowałem się również kryterium pozwalającym wybrać spółki, które mają potencjał wzrostu wartości akcji w długim terminie lub też wzrostu wypłacanej dywidendy.

Dlaczego więc podobają mi się właśnie te 4 spółki

Imperial Tobacco – Stopa dywidendy 4.61%. To jeden z gigantów przemysłu tytoniowego. Wspominałem już o niej w artykule Fuzje i Przejęcia w Tytoniu oraz później w Uzupełnienie do rekomendacji w sektorze tytoniowym. Do dziś zdania nie zmieniłem i uważam, że potencjalny wzrost ceny akcji spowodowanych przejęciem lub wzrostem zysków z sektora papierosów elektronicznych powinien zrównoważyć spadającą modę na niepalenie i kurczący się rynek tradycyjnych papierosów. Jest to jedna z tych spółek, które na pewno będę chciał kupić do portfela wirtualnego inwestowania na giełdzie o ile nadaży się atrakcyjna okazja.

GlaxoSmithKline – tu sprawia jest bardzo prosta. Jest to gigant farmaceutyczny, a ludzie będą zawsze chorować. Zawsze więc będzie zapotrzebowanie na nowe leki zwalczające nowe choroby. Stopa dywidendy na poziomie 5.65% jest bardzo atrakcyjna

BP – Kolejna spółka oferująca stopę dywidendy powyżej 5.47%. Wielu może powiedzieć, ale jak to, przecież cena ropy spada na świecie. To prawda cena spada, ale nie sądzę, żeby ropa wyszła z użycia w najbliższym czasie. BP posiada gaz, ropę i swoje własne rafinerie. Jest to prawdziwie zdywersyfikowany biznes. Dzięki taniej ropie rośnie ich marża na takie usługi jak produkcja benzyny w rafineriach. Kolejną ciekawostką jest to, że spółka ta wciąż wypłaca relatywnie małą dywidendę w porównaniu z tym co płacila kilka lat wcześniej. Mamy więc doczynienia ze spółką o sporym potencjale wzrostu dywidendy.

Vodafone – Stopa dywidendy 5.36% u spółki oferującej usługi telekomunikacyjne zawsze cieszy. Mój wybór oparty jest jednak na tezie, że spółki z tej branży zbliżą się swoim statusem do spółek z sektora utlities takich jak prąd czy woda. W przyszłości każdy dom, mieszkanie będzie miało dostęp do tego typu usług bez przerwy od pierwszego dnia po wprowadzeniu.

Oczywiście żadna z powyższych informacji nie musi się zmaterializować. Nie mniej jednak powinna dać nam jakąś lekką przewagę na innymi na rynku oraz powinna zapewnić spokojny sen również w czasie bessy.

Muszę przyznać, że maile od Was sprawiają mi dużo frajdy, są inspirujące i popychają mnie również często do odkrywania obszarów, które często omijam.

Jeżeli macie jeszcze jakiekolwiek pytania czy o to o spółki dywidendowe czy może z ogólnej tematyki gry na giełdzie nie wahajcie się ich zadawać w dziale Jak Grać Na Giełdzie lub komentarza gdziekolwiek na blogu. Czytam wszystkie maile i komentarze. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Co ciekawsze i bardziej obszerne będą pojawiać się w postaci wpisów na blogu.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami